facebook instagram

Side v Turecku

Side – malebné turecké městečko, které se nachází na malém poloostrově, jenž se vyčnívá do Středozemního moře. V současné době se řadí k nejvyhledávanějším tureckým destinacím, a to nejen proto, že leží na atraktivní Turecké riviéře. Holt má turistům, co nabídnout, a to včetně písečných pláží, krásného slunného počasí nebo dobrou dostupností z blízkého letiště.

Side počasí

Domov pirátů – tak se tureckému městečku Side dodnes přezdívá. I když dnes je realita od označení vzdálená, přesto tím zdejší město žije. Lákadlem však není jen turistické zázemí, které je na opravdu vysoké úrovni, ale i zdejší počasí. Na koupání je to od srpna do října (krajní měsíce jsou o pár stupňů chladnější, hlavní turistická sezona je specifická horky sahajícími až ke 36°).

Teplota moře je přijatelná v hlavní i vedlejší sezoně. Činí zhruba 26° čili se ostýchat nemusí skutečně nikdo (ani ten největší zmrzlík).

Side – pláže

Turecké město Side nabízí hned tři pláže, na kterých můžete trávit svůj čas. První je dlouhá zhruba 12 kilometrů, a i když je z velké části písečná, protkaná je místy malými kamínky. Díky své širokosti a pozvolnému vstupu do moře je vyhledávaná prakticky kýmkoliv – páry i rodinami s dětmi.

Druhá pláž je taktéž písečná a jelikož se v okolí nenachází žádné hotely, nepotkáte zde prakticky ani živáčka. Přístupná je navíc jen ze západního konce u starého centra města, jinudy se sem nedostanete.

Třetí je využívána předně těmi, kdo zde mají své ubytování. Pláž je poměrně malá čili se velmi rychle zaplní.

Side – dovolená a zájezdy

Právě pláže jsou hlavním lákadlem tureckého města Side. A když se k tomu přidají i působivé, kvalitní hotely a krásné ubytování, člověk nad jinou tureckou lokalitou nepřemýšlí. Navíc je zde řada památek a v dostupnosti krásné přístavy určené ideálně pro typickou odpočinkovou dovolenou. Po stránce financí mluvíme o přijatelné možnosti. Turecko nemá tak vysokou životní úroveň, navíc koruna je vůči turecké liře silnější a ceny jak potravin, tak služeb jsou v porovnání s českými mnohem nižší.

Side - výlety - Chrámy Apollóna a Athény

Turecký Side mnoha turistům může připadat jako Řecko. Nachází se zde totiž řada památek, které Řecko opravdu připomínají. Například chrámy Apollóna a Athény nacházející se na špičce poloostrova do Řecka alespoň v mysli přenáší. I když jsou nekompletní, jsou více než dech beroucí hlavně při východu nebo západu slunce.

Agora

Agora neboli tržnice římské doby nás také přesune do minulosti. I když jsou zde nyní jen ostatky, v minulosti se jednalo o dvoupatrovou budovu. Vedle se nachází i zbytky kruhového chrámu zasvěceného bohyni štěstí.

Muzeum Side

Pokud patříte k milovníkům muzeí, minout nesmíte zdejíš muzeum, které je sice malé, ale uvnitř ukrývá nádherné kolekce a sbírky.

na začátek stránky