facebook instagram

Blog turecko-nemovitosti.cz

Jaké jsou ceny potravin v Turecku?

22.7.2022

Inflace prakticky ve všech zemích světa dosahuje svých rekordních hodnot. Jinak tomu není ani v Turecku, kde se zdejší obyvatelé potýkají s inflací dosahující bezmála 80 % (jedná se o nejvyšší číslo od roku 1998). Zdražování se dotýká prakticky všech oblastí, a to včetně dopravy, kde ceny vzrostly dokonce o bezmála 120 %. Jak jsou na tom ale potraviny?

Pro Čechy levná záležitost

I když se v Turecku potýkají s vysokou inflací, je třeba brát v potaz to, že s rostoucí inflací značně pokulhává domácí turecká lira. Koruna se stává silnější vůči státní turecké měně a potraviny jsou pro nás v přepočtu za stále velmi sympatické ceny (minimálně v porovnání s cenami, se kterými se nyní setkáváme na pultech v českých obchodech).

Ceny se odráží samozřejmě nejen od inflace, ale stále ještě z velké části od životní úrovně, která zde panuje. V porovnání s jinými státy Evropy se v Turecku nevydělává tolik, kolik jinde. Navíc životní úroveň je zde (a kvůli rostoucí inflaci o to víc) poměrně nízká. Obchodníci proto musí svůj sortiment, respektive své ceny přizpůsobovat zákazníkům.

Základní potraviny za levněji než v Česku

Vezmeme-li v potaz aktuálně panující inflaci, základní potraviny se v Turecku koupí levněji než v České republice. 250 g másla vychází na 40 korun, 1,5l balené vody na čtyři koruny. Plato 12 vajec vyjde na 52 korun (zde neevidujeme takový rozdíl), ovšem 1 kg cibule vyjde na 13 korun.
Levnější jsou i mnohé nealkoholické limonády (půllitr Coca-Coly vychází na 11 korun) či brambůrky.

Jak je to s cenami v restauracích?

Rádi byste se při svém pobytu v Turecku dobře najedli v nějaké příjemné restauraci? Ve zdejších uličkách se toho nachází tolik! Průměrně člověk za oběd zaplatí kolem 80 korun, v lepších restauracích se najíte za dvojnásobek.

Jaké jsou ceny potravin v Turecku?

Zpět na stránku blog

na začátek stránky