facebook instagram

Blog turecko-nemovitosti.cz

Jaká je inflace v Turecku?

17.7.2022

Svět se aktuálně potýká s nemilosrdnou ekonomickou krizí a neočekává se, že se situace promění k lepšímu během nadcházejících měsíců. Ani Turecko na tom není zrovna nejlépe, a to ani přes opětovně rozjetý cestovní ruch, který přilákal do tamějších míst vlnu nadšených turistů. I zde roste inflace rekordním tempem. Dokonce dosahuje takových čísel, která jsou nejvyšší od roku 1998.

Inflace dosahuje 80 %

Zatímco jinde ve světě se potýkají s poměrně nízkými čísly (i když na poměry daných zemí je inflace rekordně vysoká), v Turecku se situace dohnala až do extrémů. Zde dosahuje bezmála 80 % čili je regulérně nejvyšší od roku 1998. Toto zjištění vyvolalo v řadě zdejších obyvatel jisté otázky, a to kupříkladu to, proč inflace tak rekordním tempem vystřelila nahoru.

Pokles domácí Liry jako jeden z faktorů

Inflace však není jevem, na kterém by se podílela jenom jedna věc. Důvodů, proč se nyní dotýká rekordních výšin je rovnou několik. Patří mezi ně například výrazný pokles domácí liry, ale samozřejmě i aktuálně rostoucí ceny energií a komodit, za což může do jisté míry i aktuálně stále trvající konflikt na Ukrajině.

K prudkým nárůstům inflace přispělo i nedávné snížení úroků. Stalo se tak koncem roku 2021 a od té doby úroky nemá v plánu centrální banka Turecka zvyšovat. V porovnání s jinými státními centrálními bankami zde tedy dochází k opačnému efektu. Jinde ve světě se naopak úrokové sazby zvyšují, a to právě kvůli boji s vysokou inflací.

Ceny rostou napříč odvětvími

Při návštěvě Turecka se každodenní nakupování nebo cestování do práce či školy rapidně prodraží. Z posledních statistik vyplývá, že nejvíce rostly ceny v dopravě, a to o bezmála 120 %. Ceny potravin, stejně jako nealkoholických nápojů vzrostly o zhruba 97 %.

Jaká je inflace v Turecku?

Zpět na stránku blog

na začátek stránky