facebook instagram

Blog turecko-nemovitosti.cz

Hypotéka v Turecku

2.9.2022

Uvažujete o koupi nemovitosti v Turecku? Zdejší domy, byty nebo apartmány jsou pro investory velmi atraktivní, ať už je vítr zavál odkudkoliv. Navíc v případě tohoto kroku se každému investorovi otevírají brány například k získání tureckého občanství nebo tureckého pasu. Zádrhel by však mohl být u financování. Možná se chcete spolehnout na zdejší hypotéku, ale ptáte se, jak to s ní tady tedy je?

Financování je zásadní a nejdůležitější věc

Koupit si nemovitost je jedna věc, ale předchází jí řada jiných kroků, a to včetně zafinancování. Právě zafinancování je zcela zásadní a prakticky nejdůležitější věcí, kterou nelze obejít nebo nad kterou nelze jen mávnout rukou.

Naštěstí pro každého, kdo si dům, byt nebo apartmán plánuje v Turecku koupit, banky upřednostňují hypotéky před ostatními typy půjček. Ze strany investora je to příjemné zjištění, ovšem až do momentu, kdy se zjistí, kolikaprocentní hypoteční úvěr se poskytuje maximálně. Rovná se totiž "jen" 75 % hodnoty nemovitosti.

Stejně jako v České republice, i zde má poslední slovo soudní znalec, který je nezávislý a který určí konečnou hodnotu nemovitosti. Určuje takzvaný aparát, ve kterém se nachází nejen zmíněná odhadnutá cena nemovitosti, ale i výše hypotéky, kterou banka může poskytnout.

Když o hypotéku žádá cizinec

Výše uvedené však platí především pro zdejší obyvatele, nikoliv pro cizince. Pokud se vám zde nepodařilo získat občanství nebo turecký pas, mezi cizince se řadíte a banka vám zmíněných 75 % z hodnoty nemovitosti v rámci hypotéky neposkytne. Umožňuje vám získat pouze 50 % z odhadované ceny nemovitosti.

Cizinci také velice často neberou hypotéku ve zdejší měně, ale jiných měnách, a to konkrétně v USD nebo případně v euru. Při získávání hypotečního úvěru je nutné být ostražitý a znát zdejší poměry, abyste se vyhnuli případným nesrovnalostem nebo problémům v budoucnu.

Ze zkušeností ostatních investorů vyplývá, že problém bývá zásadně v komunikaci, na které v řadě situacích selže celý proces získávání hypotéky.

Hypotéka v Turecku

Zpět na stránku blog

na začátek stránky